Levanduľa - kráľovná medzi bylinkami
Levanduľa - kráľovná medzi bylinkami
Keď sa povie levanduľa, mnohým z nás sa vynorí pred očami nádherný obraz provensálskych polí s nekonečnými radmi fialovo kvitnúcich kvetov. Levanduľa môže byť právom považovaná za kráľovnú liečivých rastlín nielen vo Francúzsku, ale už aj na celom svete. Najznámejší druh - levanduľa lekárska má svoj pôvod v oblasti Stredozemného mora a v severnej Afrike.
Levanduľa lekárska
Levanduľa patrí medzi najobľúbenejšie liečivé rastliny a už po stáročia sa používa na lekárske účely, na výrobu parfumov, na ochucovanie jedál alebo v aromaterapii. Zároveň je to pekná okrasná svetlomilná a medonosná rastlina. Pre svoje všetranné využitie sa levanduľa stala známou po celom svete a takmer každý ju spozná podľa úzkych listov a obvykle fialovo-modrým kvetom na štíhlych stonkách.
V súčasnosti je známych takmer 50 druhov levandule, ale najrozšírenejším druhom je práve Levanduľa lekárska. Patrí do čeľade hluchavkovité (Lamiaceae), je to kríkovitá stálozelená trvalka s intenzívnou vôňou, ktorý sa vyskytuje v záhradách v bylinkových zhonoch a vo voľnej prírode v oblasti Stredomoria. Názov levanduľa je odvodený z latinského slova "lavare" (umývať) a prvá zachovaná písomná zmienka o nej pochádza z Rímskej ríše zo 7 st. n.l., kde sa spomínajú liečivé účinky levandule na uštipnutie hmyzom alebo na jeho odpudzovanie.
Levanduľa a jej liečivé účinky
Levanduľa obsahuje mnoho, pre človeka užitočných, esenciálnych olejov, ktoré boli využívané po stáročia. Má využitie aj v modernej medicíne a jej účinky boli v mnohých prípadoch vedecky overené. Patria k nim najmä upokojujúce účinky, pôsobenie proti plesňovým infekciám pokožky, hojenie rán a mnoho iných. Medzi ďalšie možné účinky levandule patria liečba depresie, vysokého krvného tlaku, predmenštruačného syndrómu, ekzémov a iných ochorení.
Upokojujúce účinky levandule
Asi najznámejšou vlastnosťou levandule je práve jej upokojujúci účinok. Pôsobí proti nespavosti, zlepšuje kvalitu spánku, upokojuje centrálny nervový systém a pôsobí pozitívne na emocionálnu rovnováhu. Tradične sa levanduľové kvety dávajú do vankúšikov a tie sa používajú na upokojenie pred spaním. Upojujúci účinok levandule môžeme dosiahnuť pitím čaju, užívaním výťažkov vo forme oleja v kapsuliach alebo aromaterapiou. Upokojujúce účinky na centrálny nervový systém pri aromaterapii sa dostavia takmer ihneď pri vdychovaní levanduľovej vône. To sa môže využiť napríklad pred lekárskym vyšetrením alebo pri rôznych stresových situáciách.
Protiplesňové a hojivé účinky levandule
Esenciálne oleje obsiahnuté v levanduli pôsobia proti širokému spektru húb (plesní), spôsobujúcich rôzne plesňové infekcie pokožky. Levanduľa je účinná aj v prípadoch, kedy neúčinkujú iné antimykotiká, čo potvrdzujú aj rôzne štúdie. Levanduľový olej má podľa tradície hojivé účinky na rany rôznych druhov a na ošetrovanie štípancov od hmyzu.
Ďalšie možné účinky levandule
Levanduľa sa po stáročia používa na liečbu rôznych ochorení, no tieto liečebné účinky ešte čakajú na potvrdenie vedeckými štúdiami. Medzi ochorenia, proti ktorým pôsobia účinné látky levandule, patria: depresia, stres a nespavosť, zmiernenie účinkov, predmenštruačný syndróm, migréna, kolika nemluvniat, zápcha, nevoľnosť a zvracanie, zmiernenie zápalov (napr. ušný zápal), vysoký krvný tlak, ekzém, demencia.
Zber a sušenie levandule
Na výrobu liečivých extraktov z levandule sa využívajú zelené stonky s listami a najmä kvety v čerstvej či v sušenej forme. Zber levandule je najlepšie načasovať na obdobie plného kvitnutia levandule (jún/júl), počas slnečných dní, kedy rastlina obsahuje najviac účinných látok. Na prípravu čajov, tinktúry či levanduľového oleja sú vhodné čiastočne pootvorené kvety levandule, zatiaľ čo na najdlhšie uchovanie vône sušenej levandule sa zberajú ešte uzatvorené kvety (tesne pred otvorením). Sušenie levandule prebieha rovnako ako pri sušení iných liečivých rastlín.
Liečebné využitie levandule
Esenciálne oleje obsiahnuté v levanduli majú liečivé účinky, ktoré sa využívajú pri liečbe rôznych ochorení. Na tieto účely sa užíva levanduľa v rôznych formách, medzi ktoré patria najmä levanduľový čaj, levanduľový olej, levanduľová tinktúra, levanduľová esencia, levanduľový sirup alebo levanduľová kvetová voda (hydrolát)..
Levanduľa sa môže užívať vnútorne formou čaju či sirupu na upokojenie nervového systému (úzkosť, nepokoj, nespavosť, depresia), na úpravu trávenia, proti kašľu či na zmiernenie predmenštruačného syndrómu.
Vonkajšie použitie formou levanduľového oleja, odvarov a tinktúr sa odporúča pri liečbe plesňových infekcií pokožky, nahojenie rán, na zmiernenie ekzémov. Aplikácia vonkajšieho použitia sa odporúča 2 - 3 krát denne.
Levanduľový čaj
Príprava čaju z levandule je jednoduchá - do šálky nasypeme 5 g sušených (alebo 20 g čerstvých) kvetov levandule, zalejeme vriacou vodou, necháme 5 až 10 minút lúhovať a levanduľový čaj je hotový. Dávkovaním a dobou lúhovania môžeme ovplyvňovať množstvo účinných látok v levanduľovom čaji. Čaj môžeme piť 2- 3 krát denne.
Ďalšie využitia levandule
- Pranie a umývanie - pridávanie esenciálneho oleja z levandule priamo do prania, do mydiel, kúpeľov, pridávanie sušených kvetov do vonných solí.
- Kozmetika - levanduľový olej sa pridáva do rôznych kozmetických výrobkov, ako krémy, zmiešané pleťové oleje alebo mydlá. Z levandule sa môže pomocou destilácie vyrobiť aj kvetová voda (hydrolát), ktorá je vynikajúca ako pleťová voda na všetky typy pleti,
- Jedlo a korenie - pri príprave šalátových dresingov, na ochutenie medu, omáčok, nápojov, levanduľového sirupu, či na prípravu čaju. Na prípravu jedál sa používajú čerstvé alebo sušené kvety,
- Okrasná rastlina - vôňa levandule a bohaté kvitnutie počas letných mesiacov predurčujú túto trvalku na výsadbu v okrasných i úžitkových záhradách, je tiež vhodná na tvorbu kytíc alebo suchých aranžmánov.
Vedľajšie účinky levandule
Levanduľa by sa nemala kombinovať s liekmi spôsobujúcimi ospalosť ani s liekmi znižujúcimi krvný tlak. Keďže levanduľa utlmuje centrálny nervový systém, nemala by sa užívať 2 týždne pred chirurgickým zákrokom.
Užívanie levandule nemusí byť bezpečné pre malých chlapcov pred pubertou. Účinné látky obsiahnuté v levanduli ovplyvňujú hormonálnu aktivitu ľudského tela a u malých chlapcov môžu narušiť hormonálnu rovnováhu, čoho výsledkom je niekedy gynekomastia (abnormálne zväčšenie prsníkov).
Bezpečnosť užívania levandule počas tehotenstva alebo počas kojenia zatiaľ nebola preukázaná, takže mamičky by mali zvážiť užívanie tejto liečivej rastliny vo väčších množstvách.
Pozn.: Pred vonkajším aj vnútorným používaním akýchkoľvek bylinkových produktov sa uistite, či nie ste alergickí na niektorú ich zložku.
Naše levanduľové polia na farme Herba Danubia a naše vlastné produkty v BIO kvalite
Text - zdroj: https://www.chovatelahospodar.sk/tema/levandula-a-jej-ucinky.
Obrázky - zdroj: Canva.com.