O nás

Sme tu už 95 rokov a spájame tradície so súčasnosťou

Keď náš pradedo Pavol Bottka okolo roku 1925 kúpil hospodárstvo na Dvore Mária pri obci Kravany nad Dunajom (maď. Karva), rozhodol sa využiť vhodné prírodné podmienky a potenciál svojho hospodárstva. Zameral sa na pestovanie špeciálnych plodín, ich množenie a na produkciu semien. Bol uznávaný pestovateľ a producent nielen vo svojom regióne, ale aj zahraničí.

Náš rodinný podnik za desiatky rokov prešiel rôznymi zmenami aj zameraním. Základná filozofia však pretrvala dodnes. Pracovať čestne, pestovať rastliny s láskou k prírode a z dopestovaného vyrábať kvalitné a zdravé výrobky.

Sme rodinná farma, ktorá hospodári od roku 1990 celkovo na 200 ha pôdy, z toho 150 hektárov je v konverzii na BIO. Naša farma sa nachádza na Podunajskej nížine v blízkosti rieky Dunaj , asi 15 km od mesta Štúrovo. Je to najjužnejší cíp Slovenska. Pôda je tu hlinitopiesčitá až piesčitá a podnebie je suché s malým množstvom zrážok.

Do roku 2020 sme sa venovali chovu hovädzieho dobytka, avšak postupne sme prešli výlučne na rastlinnú výrobu. Pestujeme liečivé byliny a vybrané obilniny a následne ich spracovávame a dodávame od semien až po hotové výrobky.

Na farme pestujeme liečivé rastliny, hlavne tie, pre ktoré je toto prostredie prirodzené, ako šalvia, oregano, ľubovník, materina dúška, rebríček, yzop, rozmarín. V súčasnosti máme vysadenú na aj 2 ha levanduľu lekársku a lavandin. Nosným programom je pestovanie šípok, z ktorých máme už vysadených celkovo 52 ha.

Pri pestovaní byliniek na našej farme nepoužívame žiadne umelé hnojivá, pesticídy či ťažké stroje. Rastliny ručne a starostlivo sadíme, okopávame, zbierame i balíme. Cieľom pre nás nie je vyprodukovať čo najviac najlacnejších potravín, ale vyprodukovať dostatok kvalitných potravín s ohľadom na prírodu. Liečivé rastliny sušíme na čaj a v roku 2020 sme začali aj destilovať a vyrábať éterické oleje a kvetové vody.

Sme slovenský výrobca od A po Z, alebo od semienka po hotový výrobok až na Váš stôl. Nie sme malí, ani veľkí. Sme tak akurát. 

Čo robíme?

Pestujeme šípky, bylinky a obilniny v BIO kvalite a vyrábame z nich kvalitné prírodné produkty.


Ctíme si tradíciu a pokračujeme v odkaze našich predkov, ktorí začali hospodáriť na farme už v roku 1925.

Rodina nášho pradeda Pavla Bottku
Rodina nášho pradeda Pavla BottkuBIO farma HERBA DANUBIA

Pestujeme s láskou k prírode