Senovka grécka - obľúbená korenina

25.06.2021

Senovka grécka, ktorá patrí medzi najstaršie kultúrne rastliny, je jednoročná bylina z čeľade bôbovitých, ktorej využívanými plodmi sú tenké mnohosemenné struky. Je známa aj pod ľudovými názvami seno grécke, senenka grécka, semeno kozorožcové, pískavica, fenygrek, jej latinský názov je Trigonella foenum-graecum L. Kvitne od júna do júla, má výraznú arómu a je vysoko medonosná. Dorastá asi do výšky 20-50 cm a má trojuholníkové listy a bledožlté kvety. Prvé zmienky o tejto rastline pochádzajú z obdobia asi 1500 r. p.n.l.

Semienka senovky obsahujú množstvo prospešných látok

Úžitkové sú semená senovky, ktoré sa po pokosení a vysušení vymlátia z celých rastlín. Semená senovky gréckej je potrebné skladovať dobre uzavreté a chrániť pred svetlom, vlhkom a hmyzom. Semená majú prenikavý, charakteristický korenistý pach a horkú slizovítú chuť. Používajú sa rozdrvené alebo rozomleté na prášok. Obsahujú pomerne veľké množstvo slizu, bielkovín, mastného oleja, ďalej nejedovatý alkaloid trigonelín, flavónové farbivá, horkú živicu, cholin, éterický olej, triesloviny, saponin, železo a iné látky.

Pomerne nedávno bola v semenách senovky gréckej objavená látka diosgenín, ktorá má priaznivý účinok na zvýšenie estrogénu a tým na tvorbu materského mlieka a na rast poprsia.

Okrem iných látok toho senovka obsahuje aj vitamín B3 (niacín, kyselina nikotínová), ktorý pomáha udržiavať zdravú pokožku a tráviaci systém.

Senovka grécka je užitočná pre ľudí aj pre zvieratá

Vďaka svojim vlastnostiam, ako je pomoc pri vykašliavaní, protizápalový účinok, zmäkčovanie pokožky a slizníc a pomoc pri celkovom posilnení organizmu je senovka grécka užitočná pre ľudí na kašeľ, zlepšenie činnosti tráviaceho traktu a zvonka ako obklad na rany, na vyplachovanie ústnej dutiny.

Podľa novších poznatkov môže senovka grécka vďaka obsahu diosgenínu pomôcť aj na zvýšenie laktácie mamičiek, pri menopauze, na zvýšenie erotickej túžby a celkovo na pohlavný systém mužov aj žien. Senovka grécka môže pomôcť aj na zníženie hladiny krvného cukru. Slama zo senovky gréckej je obľúbeným krmivom aj pre dobytok, zvyšuje ich dojivosť a podporuje výkrm hospodárskych zvierat.

Senovka grécka ako korenina

Senovka grécka má drobné, tvrdé, zlatožlté semená s intenzívnou vôňou, ktorá pripomína sušené strukoviny. Chuť semien senovky gréckej je zemitá, horkastá a pripomína mladý zelený hrášok. Celé semená sa môžu nasucho alebo v oleji opražiť a podľa chuti nechať celé alebo sa zomlieť. Je možné ich tiež na niekoľko hodín namočiť do vody a použiť na pastu.

Obľúbené sú najmä v indickej a severoafrickej kuchyni a kuchyni Blízkeho Východu v rôznych dusených jedlách a karí. Výborne sa hodia k strukovinám, zelenine a zemiakom, do paradajkových omáčok a k rybe. Mletá senovka v kombinácii s múkou zaujímavo okorení chlebové placky. Senovku grécku treba používať opatrne, priveľké množstvo je horké a prebije chuť jedla.

Senovka grécka ako súčasť výživových doplnkov

Senovka grécka je súčasťou rôznych výživových doplnkov na zlepšenie funkcie pohlavných orgánov, pri cvičení na zväčšenie objemu svalov alebo na zväčšenie pŕs. Vždy pozorne čítajte účinky všetkých výživových doplnkov a neprekračujte odporúčané dávky. Senovka grécka nie je vhodná pre deti, pre tehotné a pri dojčení alebo pri akýchkoľvek zdravotných problémoch (cukrovka, zvýšená hladina cholesterolu, cukru v krvi, srdcovo-cievne ochorenia, menopauza) sa vždy poraďte so svojím lekárom, či môžete senovku grécku užívať. Výživové doplnky nemajú byť náhradou pestrej stravy.