Herbár
Viac o našich šípkach, bylinkách a obilninách
Naše šípky a bylinky
Ruža šípová (Rosa canina)
Ľudovo šípka, šípková ruža
pripravujeme
Fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare)
Hloh obyčajný (Crataegus oxyacantha)
Levanduľa lekárska (Levandula officinalis)
Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum)
Materina dúška (Thymus serpyllum)
Nechtík lekársky (Calendula officinalis)
Nevädza poľná (Cyanus sagetum)
Rozmarín lekársky (Rosmarinus officinalis)
Rumanček kamilkový (Matricaria chamomilla)
Saturejka záhradná (Satureja hortensis)
Senovka grécka (Trigonella foenum-graecum)
Senovka modrá (Trigonella caerulea)
Senovka modrá je jednoročná liečivá bylinka. Svoje využitie má ako korenie, ako pomocník pri celkovom posilnení organizmu či ako pomoc k lepšej produkcii materského mlieka. Nie je na pestovanie náročná.
Senovka modrá sa využíva ako korenie, hodí sa na pečenie chleba a pečiva, pretože vyčarí intenzívnu nápaditú chuť. Obzvlášť aromaticky chutí tiež v rôznych druhoch čerstvého syra - ako je čerstvý ovčí syr a je vhodná tiež k dochuteniu rýb a zeleniny. Senovka modrá má jemnejšiu chuť ako jej príbuzná Senovka grécka. Mladé sadenice sa konzumujú s olejom a soľou. Listy a mladé rastliny sa konzumujú varené. Sušené práškové listy a kvety sa používajú ako dochucovadlá a farbivá na chlieb atď.. Používajú sa tiež ako prísada do polievok a zemiakových jedál. Odvar z listov sa používa ako aromatický čaj a ako príchuť pre čínsky čaj.
Senovka modrá alebo aj pískavica alebo poklad faraónov, pretože už starí Egypťania ju využívali ako korenie. Doprajte si chrumkavý pôžitok z výborných semienok s korenenou chuťou. Už po niekoľkých dňoch si môžete vychutnávať výhonky plné sily. Senovka modrá vytvára charakteristickú vôňu, pripomínajúcu curry už pri nakličovaní semienok. Používa sa do omáčok a v Indii ako náhrada kávy. Klíčky senovky modrej sa výborne hodia k cestovinovým pokrmom. Pred konzumáciou opatrne opláchnite teplou vodou.
Použitie: Doba namáčania semienok je cca 6-15 hodín, doba klíčenia 5-6 dní, pričom semienka by mali byť vystavené svetlu až posledný deň.
Tip: Výhonky by sa mali čo najskôr skonzumovať alebo uschovávať najviac dva, tri dni v chladničke - inak zhorknú.
Zdroj: ....
Šalvia lekárska (Salvia officinalis)
Yzop lekársky (Hyssopus officinalis)
Naše obilniny
Pšenica siata (Triticum aestivum)
Pšenica je celosvetovo najdôležitejšou obilninou zaisťujúcou výživu ľudskej populácie na svete a je zároveň tou najrozšírenejšou pre pekárske využitie. Konkurovať jej objemom produkcie môže iba ryža, ktorá je obľúbená predovšetkým v Ázii (ale určite z nej neupečie nadýchaný chlieb alebo voňavú bábovku). Pšeničná múka tak predstavuje takmer v každej kuchyni neodmysliteľnú základnú surovinu. (Zdroj: Babičkina voľba)
Pšenica siata je najdôležitejšia chlebová obilnina s vysokým podielom bielkovín a kvalitného lepku. Celé zrno obsahuje mnoho vitamínov (skupina B, najmä thiamin) a minerálnych látok (vápnik, železo, fosfor), najmä v obalovej vrstve a klíčku.
Klíčky sú zdrojom biologicky vysoko hodnotných látok a obsahujú všetky vitamíny skupiny B, vitamíny A, C, D a E. Klíčok zostáva prítomný v celozrnnej múke, takže výživná hodnota tejto múky je vyššia oproti múke bielej. Olej z pšeničných klíčkov má zvlášť vysoký obsah vitamínu E, ktorý má vlastnosti antioxidantov a chráni bunkové membrány. (Zdroj: Zdravejedlo.sk)
Špalda (Triticum spelta)
Špaldová pšenica (Triticum spelta) sa v poslednej dobe stáva populárnou predovšetkým u priaznivcov zdravého stravovania. Ide o nešľachtený druh pšenice, ktorý má v porovnaní s ostatnými druhmi najviac bielkovín. Obsahuje tiež veľa vlákniny, minerálov a niektoré vitamíny skupiny B. Pečivo zo špaldovej múky má špecifickú vôňu a chuť. (Zdroj: Babičkina voľba)
Jačmeň (Hordeum)
Jačmeň patrí spolu s pšenicou k najstarším obilninám. Je to veľmi dôležitá sladovnícka, kŕmna, potravinárska a farmaceutická plodina. V potravinárstve sa využíva na výrobu krúp, kávových náhradiek, liehu a sladových výťažkov.
Vo sladovniach sa zrno z jarných dvojradových jačmeňov spracováva na slad a ten sa v pivovaroch používa na výrobu piva. Jačmeň, odpady zo sladovní a pivovarov aj zelená hmota slúžia aj ako krmivo pre hospodárske zvieratá. (Zdroj: Babičkina voľba)
Ovos siaty (Avena sativa)
Ovos patrí medzi najmladšie kultúrne obilniny. Je to dôležitá kŕmna aj potravinárska plodina. V potravinárstve sa využíva na výrobu ovsených vločiek, krupice, ovsenej ryže alebo obľúbeného müsli, a preto je dôležitou surovinou v jedálničku ľudí so zdravým životným štýlom. Ovsené vločky sú ľahko stráviteľné a obsahujú veľa vlákniny, preto dobre pôsobia na tráviace ústrojenstvo. Ovos okrem iného obsahuje aj alkaloid, ktorý pozitívne ovplyvňuje nervovú sústavu. (Zdroj: Babičkina voľba)
Ovos a ovsené vločky majú z obilnín najvyšší podiel tukov a bielkovín. Obsahujú vitamíny skupiny B, vitamín E, jód, selén, železo, horčík, fenolové kyseliny, minerálne látky, stopové prvky a vlákninu.
Podporujú metabolizmus, stabilitu glykémie, a sexuálny apetít. Znižujú koncentráciu LDL (tzv. zlého) cholesterolu, znižujú vysoký krvný tlak, pôsobia preventívne proti rakovine. Vysoký obsah jódu priaznivo ovplyvňuje činnosť štítnej žľazy. (Zdroj: Zdravejedlo.sk)
Raž (Secale cereale)
Raž je popri pšenici druhou najčastejšie používanou obilninou na výrobu múky. Kým pšeničné múky sú jasne biele alebo ľahko žltkastej farby, ražné múky charakterizuje sivobiela až sivohnedá farba. Najčastejšie sa používajú na výrobu chleba.
Ražná múka obsahuje vysoký podiel aminokyseliny lyzínu, beta-glukány, fenolové kyseliny a ďalšie telu prospešné látky. Vďaka svojmu zloženiu a veľkému obsahu vlákniny pôsobí priaznivo na tráviace ústrojenstvo.
Ražná múka je chuťovo výraznejšia ako pšeničná múka a striedku chleba robí hutnejšou. Pri príprave pečiva sa ražná múka často mieša s pšeničnou, ktorá robí cesto nadýchaným a kyprým. (Zdroj: Babičkina voľba)
Nutričná hodnota raže je veľmi vysoká. Raž obsahuje asi 70% sacharidov, 9-15 % bielkovín, 1,5 % tuku, vlákninu a veľa minerálnych prvkov (draslík, fosfor, železo, síru, fluór atď.) Celozrnná ražná múka blahodarne pôsobí na činnosť čriev, proti zápche, hemoroidom, nádorom.
Raž je veľmi vhodná na naklíčovanie. Naklíčené zrnká majú v porovnaní s pšenicou sviežejšiu a šťavnatejšiu chuť. Výborná je na pečenie chleba s kváskom, perníkov a cestovín. Pražená raž je základom tmavej kávoviny (melty). (Zdroj: Zdravejedlo.sk)